Wentylacja a klimatyzatory do szaf sterowniczych

W szafie z elementami elektroniki sterującej nierzadko zmuszeni jesteśmy zastosować nawet najprostsze urządzenia chłodzące. Do podstawowych, wykorzystujących proces chłodzenia powietrza, należą wentylatory filtrujące nie wymagające specjalistycznego montażu i wstawiane bez użycia narzędzi (np.Stego) o przeciętnej wydajności wentylacji 20-900 m3/h, o stopniu ochrony IP 54.

Pamiętajmy, że sprawa zachowania właściwej temperatury roboczej jest bardzo ważna, bowiem badania wskazują, że zwiększenie temperatury wewnątrz szafy tylko o 10 C względem wartości nominalnej zmniejsza optymalną funkcjonalność i żywotność podzespołów elektronicznych aż do 50%. Tak więc rozwiązaniem optymalnym byłoby zastosowanie w szafie lub zespole szaf co najmniej wentylacji grawitacyjnej, gdzie wietrzenie odbywa się niejako naturalnie za pomocą systemu kratek wentylacyjnych (chłodne powietrze wpada dolną, a ogrzane, przez pracę podzespołów, przez zainstalowaną w górnej części, np. na „dachu” szafy).

Jednakże, gdy (co jest najczęściej spotykanym zjawiskiem) elektronika potrafi wytworzyć nawet kilkaset watów mocy, a co za tym idzie, potężnego ładunku energii cieplnej, musimy zastosować chłodzenie sterowanymi wentylatorami lub nawet klimatyzatorami. Takie produkuje, na przykład firma Seifert Systems i pracują one w przedziale mocy od 320W do 4,00kW, zależnie od modelu.

W szafach montażowych zastosować możemy wentylatory wsuwane i montowane bezpośrednio na kątownikach i prowadnicach wewnątrz szafy, jeśli tylko rozkład elektroniki na to pozwala.
Najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem, ale jednocześnie zapewniającym optymalną kontrolę nad odprowadzaniem energii cieplnej, są klimatyzatory zintegrowane z systemem szaf. Tacy producenci jak polski Radiole xoferują na rynku coraz bardziej kompaktowe obudowy szaf zintegrowanych już z urządzeniami wspomnianych powyżej Stego lub Seifert.

Ciekawe urządzenia wprowadził także Seifert, działają one sprawnie w przedziale temperaturowym od -20 do 55C, a zastosowany w nich skraplacz ma być podobno modułem bezobsługowym i niepotrzebującym większych wysiłków serwisowych.